УНІВЕРСИТЕТ ЯК УНІКАЛЬНИЙ СУБ'ЄКТ СОЦІАЛЬНОГО ПІЗНАННЯ (ФІЛОСОФСЬКИЙ ДИСКУРС)
Ключові слова:
університет, соціальне пізнання, суб'єкт-об'єктна взаємодія, університетські цінності, соціальна відповідальністьАнотація
У статті наведено філософський аналіз університету як унікального суб'єкту соціального пізнання. Розглянуто особливості когнітивної взаємодії університету із суспільством, що трансформується, та сучасний стан утисків соціально-гуманітарної освіти у вищому навчальному закладі; досліджується зміна місії університету в суспільному дискурсі; розглянуто вплив цінностей комунікативної університетської спільноти на процес соціального пізнання; проаналізовано роль університету як інтегратора знання; визначено вплив автономії університету на його культуро-породжуючу функцію; позначено зв'язок соціальної відповідальності університету з його роллю як суб'єкта соціального пізнання.
Встановлено, що особливістю когнітивної взаємодії університету з суспільством є наявність суб'єкт-об'єктного протиріччя в процесі філософської рефлексії, аналогічного суб'єкт-об'єктній взаємодії у процесах соціального пізнання. Зміна місії університету в суспільному дискурсі призводить до появи його нової специфіки як соціального суб'єкту соціального пізнання. Процес соціального пізнання відбувається, головним чином, у вигляді соціально-історичного процесу розвитку знання, і результати його доводяться до студентів у вигляді рефлексії, що апріорі звернена у минуле, в крайньому випадку – у сьогодення. Однак швидкий розвиток суспільства вимагає від цього суспільства зверненості у майбутнє, а відтак потребує від університетів не тільки досліджень, пов'язаних із можливими соціальними сценаріями, тобто виконання прогнозної функції як осередку соціального пізнання, а і відповідної трансформації соціально-гуманітарної підготовки студентів. Процес філософської рефлексії університету має важливе методологічне значення для розкриття його унікальної ролі в процесі соціального пізнання.Філософська рефлексія університету у якості ідеї, як соціального інституту і як організації в дискурсі соціального пізнання має бути предметом поглиблених досліджень сучасної гуманістики.
Посилання
Auzan, A. Missiia universiteta : vzgliad ekonomista. The Access Mode : http://polit.ru/article/2013/05/07/auzan/
Bekus-Goncharova, N. E. Universitet kak mesto sotsial'noi refleksii. The Access Mode : http://charko.narod.ru/tekst/cb7/bek.html
Bojchenko, M. I. (2011) Systemnyj pidhid u social'nomu piznanni : cinnisnyj i funkcional'nyj aspekty : monografija. Kyi'v : Vydavnyctvo Promin'.
Bojchenko, M. I. (2012) Cinnisnyj funkcionalizm jak paradygmal'ne javyshhe suchasnoi' social'noi' filosofii'. Al'manah. Filosofs'ki problemy gumanitarnyh nauk, KNU im. T. Shevchenka, 21, 23–26.
Gadamer, G.-G. (2002) Ideja Universytetu – vchora, s'ogodni, zavtra. L'viv : Litopys,169-184.
Gumbol'dt, V. (2002) Pro vnutrishnju ta zovnishnju organizaciju vyshhyh nakovyh zakladiv u Berlini. L'viv : Litopys, 25–33.
Gusakovs'kii, M. A., Iashchenko, L. A., Kostiukevich, S. V. (2004) Universitet kak tsentr kul'turoporozhdaiushchego obrazovaniia. Izmenenie form kommunikatsii v uchebnom protsesse : monografiia. Minsk : BGU.
Derrida, Zh. (2002) Zakon dostatn'oi' pidstavy : Universytet ochyma jogo poslidovnykiv. L'viv : Litopys, 235–266.
Zhizhek, S. (2010) O nasilii. Moskva : Evropa, 66–70.
Zubryc'ka, M. (2002) Filosofs'kyj dyskurs idei' universytetu : v skladnyh labiryntah poshuku istyny. L'viv : Litopys, 7–22.
Kardinskaia, S.V. (2011) Konstruirovanie predel'nykh smyslov sotsial'nogo poriadka v strukturakh filosofskogo diskursa. Vestnik Udmurtskogo universiteta. Seriia Filosofiia. Psikhologiia. Pedagogika, 1, 9–14.
Kvit, S. Pryznachennja universytetu i klitka dlja tygra. The Access Mode : http://www.osvita.org.ua/student/studying/articles/4.html
Kipen', V. (2000) Misija vuzu – tradycijni koncepcii' ta suchasni tendencii'. Donec'k : Shid, №3(34), 54–59.
K'osev, A. (2002) Universitet mezhdu faktami i normami. Zhurnal «Otechestvennye zapiski», 2, The Access Mode : http://magazines.russ.ru/oz/2002/2/kos-pr.html
Liotar, Zh.- F. (1998) Sostoianie postmoderna. Moskva : Sankt-Peterburg.
Luman, N. (2011) Ponjattja cili i systemna racional'nist' : shhodo funkcii' cilej u social'nyh systemah. Kyi'v : Duh i litera.
N'jumen Dzh.G. (2002) Ideja Universytetu. L'viv : Litopys, 37–64.
Ortega-i-Gasset, H. (2002) Misyja Universytetu. L'viv : Litopys, 67–107.
Pelikan, Ja. (2009) Ideja Universytetu. Pereosmyslennja. Kyi'v : Duh i litera.
Proljejev, S. (2005) Kul'turno-istorychne poklykannja universytetu. Kul'tura. Suchasnist'. 11, 136–142.
Rorti, R. (1997) Filosofiia i zerkalo prirody. Novosibirsk : Izdatel'stvo Novosibirskogo universiteta.
Sogomonov, A. Iu. (2006) Korporativnaia otvetstvennost' postsovremennogo universiteta. Neprikosnovennyi zapas, 4–5(48–49). The Access Mode : http://magazines.russ.ru/nz/2006/48/
Strongin, R. G., Maksimov, G. A., Grudzinskii, A. O. Universitet kak integrator v obshchestve osnovannom na znanii. The Access Mode : http://www.unn.ru/pages/e-library/publisher_db/files/51/1.pdf
Fuko, M. (2003) Arheologija znannja. Kyi'v : Vydavnyctvo Solomii' Pavlychko «Osnovy».
Khabermas, Iu. (1994) Ideia universiteta. Vestnik vysshei shkoly, 4, 9–17.
Khaideger, M. Rech' pri vstuplenii v dolzhnost' rektora Freiburgskogo universiteta 27.5.1933 The Access Mode : http://www.gumer.info/bogoslov_Buks/Philos/Heidegg/Sam_NemUniv.php.
Jaspers, K. (2002) Ideja Universytetu. L'viv : Litopys, 111–165.
Readings B. (1996) The University in Ruins. Cambrige, Massachussets : HarvardUniversityPress.
Vallaeys François. Defining social responsibility : a matter of philosophical urgency for universities. The Access Mode : http://www.guninetwork.org/resources/he-articles/defining-social-responsibility-a-matter-of-urgency-for-philosophy-and-universities
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Вісник Національного технічного університету України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (Публічної Ліцензії Creative Commons "Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна"), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).