ПРО ПАМ'ЯТЬ ПО-ФІЛОСОФСЬКИ
Ключові слова:
згадування, пам'ять, «Філософія» про пам'ять, «Психологія» про пам'ять, Гегель про пам'ятьАнотація
Дослідження присвячене філософському осмисленню людської пам'яті, яку і зараз помилково відносять до області вивчення психологічної науки і яка повинна адекватно розумітися у зв'язку з необхідністю вирішення цілої низки актуальних проблем сучасного людинознавства. У статті викладається теорія пам'яті Г. В. Ф. Гегеля, що міститься в його системному творі «Філософія духу», де німецький мислитель у підрозділі «Уявлення» спочатку розглядає «Згадування», над яким розміщує модифікації «Сил уяви» і лише потім розкриває зміст «Пам'яті» як такої, що членується на «пам'ять, яка утримує ім'я», «відтворюючу пам'ять» і «механічну пам'ять». Остання ж тріадична структура «пам'яті як такої» впритул підводить і в кінцевому підсумку втілює її в «мисленні» як у вищій формі «теоретичного духу», що зростае з надр «споглядань» і «уявлень». У публікації робиться висновок, що, незважаючи на панраціоналізм, гегелівська теорія пам'яті є багато в чому неперевершеною і до наших днів. Ця теорія дозволяє розуміти людську пам'ять як всюдисуща, вона соприсутня безпосередньо в феноменологічних, пізнавальних та розумових формах духу, а опосередковано - у всіх без винятку утвореннях духовної культури людини. Теорія пам'яті Гегеля також здатна послужити ефективною дослідницькою призмою як того, що їй передувало, так і того, що було на терені вивчення проблематики, розглянутої в даній статті.Посилання
Gegel', G. V. F. (1956) Filosofija duha. Sochinenija: v 14 t. Moskva : Gos. izd-vo polit. lit-ry.
Kant, I. (1964) Kritika chistogo razuma. Sochinenija: v 6 t. Moskva : Mysl', 69-799.
Rogovin, M. S. (1967) Pamjat'. Filosofskaja jenciklopedija v 5 t. Moskva : Sovetskaja jenciklopedija, T. 4., 202–204.
Rogovin, M. S. (1989) Pamjat'.Filosofskij jenciklopedicheskij slovar'. Moskva : Sovetskaja jenciklopedija, 458–459.
Shelling, F. V. I. (1987) Sistema transcendental'nogo idealizma. Sochinenija v 2 t. Moskva : Mysl', T. 1., 227–489.
Shopengaujer, A. (1992) Mir kak volja i predstavlenie. Sochinenija: v 5 t. Moskva : Moskоvskij klub, T. 1., 37–395.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Вісник Національного технічного університету України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (Публічної Ліцензії Creative Commons "Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна"), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).