ОСОБЛИВОСТІ ТРАНСФОРМАЦІЇ ПРАВОВОЇ СВІДОМОСТІ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ РОЗВИТКУ УКРАЇНИ
Ключові слова:
правова свідомість, трансформація правової свідомості, українське суспільствоАнотація
Актуальність визначеної проблематики зумовлена значущістю питань, пов’язаних із вивченням правової свідомості в суспільстві, оскільки формування правосвідомості тісно взаємопов'язана з питаннями подальшої трансформації українського суспільства на демократичних засадах.
Автор розглянув правові та філософські аспекти поняття «правосвідомість».
Проаналізувавши великий спектр визначень поняття правової свідомості, було визначено власне розуміння даного терміну. Правосвідомість – це система ідей, уявлень, емоцій і почуттів, які виражають ставлення окремого громадянина зокрема та суспільства загалом до права, а також до діяльності, пов'язаної з правом.
Зазначено особливості правосвідомості українського суспільства. Ними є: відсутність національної єдності; відсутність бажання та можливості боротьби за свої права; правовий нігілізм, у тому числі як реакція на беззаконня державних чиновників.
Було проаналізоване ставлення українського суспільства до деяких видів діяльності, пов’язаної з правом, що дало зрозуміти рівень розвитку правосвідомості в Україні.
На підставі результатів певних соціологічних досліджень було визначено особливості безпосередньо трансформації правосвідомості українського суспільства, а саме: поява певної національної єдності на тлі боротьби та демократичні цінності та людську свободу; поява великого бажання дотримання прав людини, та, безпосередньо, боротьба за ці права; поступове подолання правового нігілізму, що неминуче приводить до підвищення правової обізнаності, а звідси і правосвідомості.Посилання
Bajnijazov, R. S. (1997) Rol' pravosoznanija v vyrabotke i realizacii hozjajstvom pravovoj politiki. Pravovedenie, 4, 38–47.
Volkovyc'ka, N. (2010) Ontologichnyj ta aksiologichnyj elementy u suchasnij pravovij svidomosti. Juryd. Ukrai'na, 3, 33–38.
Gegel', G. V. F. (1990) Filosofija prava. Moskva : Mysl'. 4. Golosnichenko, I. (2005) Pravosvidomist' i pravova kul'tura u rozbudovi Ukrai'ns'koi' derzhavy. Pravo Ukrai'ny, 4, 24–25.
Grechin A. S. (2001) Sociologija pravovogo soznanija. Moskva : JuNITI-DANA.
Dmitrienko, Ju. M. (2008) Ukrainskoe pravosoznanie : jevoljucija ponjatija v otechestvennoj i zarubezhnoj nauke. Sovremenye nauchnye dostizhenija. Access Mode : http://nauka.kushnir.mk.ua/?p=44330
Il'in, I. A. (1993) O sushhnosti pravosoznanija. Moskva : Ragort'.
Kalynovs'kyj, Ju. Ju. (2010) Pravosvidomist' ukrai'ns'kogo suspil'stva jak sociokul'turnyj fenomen : filosofs'ko-pravova refleksija : avtoreferat dysertacii' doktora filosofs'kyh nauk : 12.00.12. Nacional'na jurydychna akademija Ukrai'ny im. Ja. Mudrogo. Нarkiv.
Klimova, G. P. (2012) Pravosvidomist' : do teorii' pytannja. Aktual'ni pytannja innovacivjnogo rozvytku, 2, 35–41.
Makarova, O. (2009) Pravovyj nigilizm i pravovyj idealizm : realii' s'ogodennja. Pidpryjemstvo, gospodarstvo i pravo, 1, 76–78.
Skakun, O. F. (2008) Obshhee sravnitel'noe pravovedenie : Osnovnye tipy (sem'i) pravovyh sistem mira. Kiev : In jure.
Stuchka, P. I. (1925–1926) Pravootnoshenie. Jenciklopedija gosudarstva i prava. Moskva : Nauka, T. 3, 445–446.
Suslov, V. A. (1997) Struktura pravosoznanija. Pravovedenie, 2, 86–98.
Ukrai'ns'ke suspil'stvo 1992–2013. Stan ta dynamika zmin. Sociologichnyj monitoryng. (2013) Za redakcijeju V. Vorony, M.Shul'gy. Kyi'v : Instytut sociologii' NAN Ukrai'ny.
Ukrai'ns'ke suspil'stvo 1992–2012. Stan ta dynamika zmin. Sociologichnyj monitoryng. (2012) Za redakcijeju V. Vorony, M. Shul'gy. Kyi'v : Instytut sociologii' NAN Ukrai'ny.
Jurashevich, N. M. (2004) Jevoljucija ponjatija pravovogo soznanija. Izvestija vuzov. Pravovedenie, 2, 178–187.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Вісник Національного технічного університету України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (Публічної Ліцензії Creative Commons "Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна"), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).