ТРАНСЦЕНДЕНЦІЯ СВОБОДИ В ЦІННІСНОМУ УНІВЕРСУМІ ОСОБИСТОСТІ
Ключові слова:
людина, свобода, культура, особистість, цінність, буттяАнотація
Зазначено, що сучасна цивілізація несе загрозу втрати людиною свого життя, своєї свободи та культури. Підкреслена важливість для сьогодення "феноменологічного" розуміння дійсності, осмислення самої "проблеми" людини. Наголошено на тому, що володіння людиною свободою волі, свободою вибору самої себе – це те, що потрібно їй як особистості. Доведено, що свобода – це найважливіша умова, що забезпечує не тільки гідне життя людини, але і динаміку її культури, свідомих цілей та прагнень. Показано, що свобода, як "вища цінність" має багато вимірів, але вона завжди пов’язана із культурою як системою цінностей, яка являє собою сферу свободи та відповідальності. Зазначено, що коли свобода покладається людиною як мета, то вона стає цінністю, що вибирається індивідом при всій своїй зовнішній даності.
Наголошено на тому що важливим аспектом проблеми свободи є духовна свобода, котра може бути обмежена зовнішньою необхідністю, але вона ніколи не зникає, оскільки невід’ємна від особистості. Підкреслено, що як вища цінність, свобода набула особливої гостроти сьогодні, в епоху дефіциту духовності, тому цілепокладання свободи є найважливішою умовою, що забезпечить динаміку культури нації і конкретної особистості. Свободу визначено як основну константу загальнолюдської культури і мети духовного самовизначення.
Посилання
Al'ter, P. (2000) Nacija : problema vyznachennja. Nacionalizm : Antologija. Kyi'v : Smoloskyp.
Vatin, I. V. (1984) Chelovecheskaia sub"ektivnost'. Rostov: Izd-vo Rostovskogo universiteta.
Gusserl', E. (2000) Logicheskie issledovaniia. Kartezianskie razmyshleniia. Minsk : Kharvest.
Ivanov, V. P. (1977) Mirovozzrencheskii aspekt stanovleniia cheloveka. Chelovek i mir cheloveka. Kyi'v : Naukova dumka.
Il'enkov, E. V. (1979) Problema ideal'nogo. Voprosy filosofii, 6, 139 –140.
Krasnodembs'kyj, Z. (2000) Na postmodernists'kyh rozdorizhzhjah kul'tury. Kyi'v : Osnovy.
Loi, A. N. (1988) Soznanie kak predmet teorii poznaniia. Kyi'v : Naukova dumka.
Losev, A. F. (1988) Derzanie dukha. Moskva : Politizdat.
Malakhov, V. A. (1984) Kul'tura i chelovecheskaia tselostnost'. Kyi'v : Naukova dumka.
Podolyanko, L. A. (2002) Svoboda osobistostI yak forma ii samorealizacii (istoriko-filosofs'kii aspekt) : Dis... kand. filos. nauk: 09.00.05 / Institut filosofii im. G. S. Skovorodi NAN Ukrajini. Kyiv.
Yatsenko, V. I. (1977) Tselepolaganie i idealy. Kyi'v: Naukova dumka.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Вісник Національного технічного університету України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (Публічної Ліцензії Creative Commons "Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна"), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).