ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПРОЯВУ РЕФЛЕКСИВНОСТІ МАЙБУТНІМИ УПРАВЛІНЦЯМИ НАВЧАЛЬНИМИ ЗАКЛАДАМИ
Ключові слова:
рефлексія, рефлективність, фахівці з управління навчальними закладами, управлінська діяльність в системі освіти, професійна етика.Анотація
У статті аналізуються логіка розвитку, етапи вивчення та підстави для класифікації численних підходів до розуміння рефлексії в філософській та психологічній науці, що свідчить про багатоаспектність і складність даної проблеми. У рамках кожного підходу, розглядаючи рефлексію як процес і як механізм, автори вказують на його глобальність, базовість, онтологічність.
Автор підкреслює, що управлінська діяльність – це специфічний вид професійної діяльності, який висуває певні вимоги до особистості управлінця і його професійних якостей. Акцентується увага на значенні рефлексивності у професійній діяльності фахівця з управління навчальними закладами, яка сприяє розширенню та збільшенню зони внутрішнього плану та зовнішньої активності, відображає способи контролю, оцінки та усвідомлення управлінцем своєї діяльності.
Також в статті представлені результати емпіричного дослідження рівня розвитку рефлексивності у майбутніх управлінців підрозділів вищих навчальних закладів. Ґрунтовний аналіз результатів дослідження вказує на переважання середнього рівня розвитку рефлективності, домінування інтрапсихічного типу рефлективності, що підтверджує факт про зосередженість майбутніх управлінців в більшій мірі на зовнішніх проявах – поведінці та діяльності. Переважна більшість респондентів виявила здатність в більшій мірі до ретроспективного та ситуативного типу рефлективності.
Автор наголошує на важливості формування рефлективності у майбутніх фахівців з управління навчальними закладами. Лініями формування рефлексивності можуть стати розширення стратегій рефлексувань в процесі вирішення нестандартних завдань, що вимагають вирішення проблемних ситуацій з високим ступенем конфліктності, навчання аналізу управлінських ситуацій, а також включення різноманітних психологічних методів комплексного формування професійної самосвідомості.
Посилання
Blokhina, I. A. (2012). Criteria and levels of formed professional – ethical attitudes in manager’s of educational institutions activity (PhD dissertation). Kyiv (In Ukrainian).
Dudareva, V. Ju and Semenov, I. N. (2008). Fenomenologija refleksii i ee izuchenie v sovremennoj zarubezhnoj psihologii [Phenomenology of reflection and its study in the modern foreign psychology]. Psihologija. Zhurnal vysshej shkoly jekonomiki, 5, 1, 101-120.
Kant, I. (1966). Sochinenija [The works]. Moscow: Politizdat, Vol.1.
Karpov, A.V. (2004). Psihologija refleksivnyh mehanizmov dejatel'nosti [Psychology of reflexive activity mechanisms]. Moscow: Izd-vo IP RAN.
Hornostai, P. P. and Tytarenko, T. M. (2001). Psykholohiia osobystosti: Slovnyk-dovidnyk [Psychology of Personality: Glossary Directory]. Kyiv: Ruta.
Petrovskogo, A. V. and Jaroshevskogo, M.G. (1990). Psihologija : slovar [Psychology: Dictionary]. Moscow: Politizdat, 2-d ed.
Stepanov, S. Ju. (2000). Refleksivnaja praktika tvorcheskogo razvitija cheloveka i organizacij [Reflective practice of creative development of the person and organization]. Moscow: Nauka.
Judin, Je. G. (1978). Sistemnyj podhod i princip dejatel'nosti: Metodologicheskie problemy sovremennoj nauki [System approach and the activity principle: Methodological problems of modern science]. Moscow: Nauka.
Jakunin, V. A. (1988). Obuchenie kak process upravlenija: Psihologicheskie aspekty [Learning as the process of control: Psychological aspects]. Leningrad: LGU.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 Вісник Національного технічного університету України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (Публічної Ліцензії Creative Commons "Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна"), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).