ДІАЛОГ ЯК ФОРМА РОЗВИТКУ МИСЛЕННЯ
Ключові слова:
діалог, спілкування, розвиток, мислення, діяАнотація
Дослідження історії діалогу в розвитку філософського мислення, мови, літератури, у взаємодії культури різних соціальних епох, дає нове розуміння його ролі в розвитку інтелекту і навчанні. В філогенезі розвитку думки кожної історичної епохи діалог розкривається як соціокультурна взаємодія або інтеракція, що змінює її суб’єктів. Суперечливий зв’язок античного діалогу з середньовічним диспутом і діалогізмом відродження в їх протистоянні і спадкоємності розкриває розвиток розумової діяльності в філогенезі. Таке дослідження є основою розуміння онтогенезу інтелектуальних здібностей особистості. Діалог як вид дії містить в собі багатство різноманітних компонентів, які привносяться учасниками, забезпечує їх інтеграцію. Невід’ємний компонент діалогу – формування відповіді під впливом звернення, в якому на першій план виходить конструювання, побудова, вироблення змісту діалогу його учасниками. В діалоговій взаємодії присутні три аспекти: інтерактивний, комунікативний, перцептивний. Слово слугує лише посередником в діалогічному середовищі конкретних умов, обставин, соціальних відносин, почуттів, думок, світоглядів мовців. Діалогові відношення не зводяться ані до логічних, ані до лінгвістичних, ані до психологічних чи будь-яких інших зв’язків, бо в них вступають суб’єкти, автори, творці – представники певних суспільних відносин. Навчальний діалог – це не просто обмін репліками між його учасниками, а їх соціальна взаємодія, спілкування, що активізує розумову, емоційну, чуттєву діяльність. Перехід від усного до письмового, від зовнішнього до внутрішнього діалогу і навпаки в навчальному діалозі забезпечує розвиток мислення співрозмовників в процесі вирішення педагогічних завдань.Посилання
Astaf'eva, O. N. (2006) Polilog v uslovijah transnacionalizacii kul'turnogo prostranstva: novaja real'nost' globalizirujushhegosja mira. Teorija i praktika kul'tury. Al'manah, 4, 6–18.
Budnyk, O. P. (2003) Dialogizm jak pryncyp gumanitarnoi' osvity. Filosofs'ki problemy gumanizacii' osvity,Odesa, 151–152.
Bibler, V. S. (1989) Dialog. Soznanie. Kul'tura : ideja kul'tury v rabotah M. Bahtina. Odissej. Chelovek v istorii. Moskva: Nauka, 21–59.
Bibler, B. C. (1989) Kul'tura. Dialog kul'tur : opyt opredelenija. Voprosy filosofii, 6, 31–42.
Gorfunkel', A. H. (1980) Filosofija jepohi vozrozhdenija. Moskva : Vysshaja shkola
Dzhohadze, D. V. (1997) Filosofija antichnogo dialoga. Moskva : Dialog-MGU, Viniti.
D'jakonov, G. V. (2006) Psihologija dialoga : teoretiko-metodologicheskoe issledovanie. Kirovograd : RVC KGPU im. V. K. Vinnichenko, 176–184.
D'jakonov, G. V. (2004) Spilkuvannja i vzajemodija : dialogichnyj pidhid. Social'na psyhologija, 3(5), 82–96.
Zakovrjashina, V. S. (1998) Dialog v istorii kul'tury i obrazovanija : avtoref. dis. kand. kul'turolog. nauk: 24.00.02. NGPU , Nizhnevartovsk.
Kagan, M. S. (1998) Problema dialoga v sovremennoj filosofskoj mysli. Problemy obshhenija v prostranstve total'noj kommunikacii. Sankt-Peterburg: Piter, 47–50.
Kuchinskij, G. M. (1983) Dialog i myshlenie. Minsk : Izdatel'stvo BGU.
Kuchinskij, G. M. (1988) Psihologija vnutrennego dialoga. Minsk : Universitetskoe.
Mel'nikova, V. S. (2000) Dialog v istorii kul'tury i obrazovanija. Ekaterinburg : Izdatel'stvo Ural'skogo universiteta.
Ozadovs'ka, L. V. (2007) Paradygma dialogichnosti v suchasnomu myslenni : monografija. Kyi'v : PARAPAN.
Pomeranc, G. S. (2000)Evropejskoe nasledie v stanovlenii global'nogo dialoga kul'tur. Aktual'nye problemy Evropy, 2, 15–35.
Chorba, O. P. (2006) Dialogova koncepcija kul'tury v pedagogichnomu dyskursi. Formuvannja patriotyzmu, moral'nosti, kul'tury, zdorovogo sposobu zhyttja v students'kij molodi. Odesa, 137–138.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Вісник Національного технічного університету України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (Публічної Ліцензії Creative Commons "Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна"), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).