ФІЛОСОФСЬКЕ ОСМИСЛЕННЯ ФЕНОМЕНУ СУЧАСНОЇ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВІЙНИ
Ключові слова:
інформаційна війна, стратегія інформаційної війни, механізми ведення інформаційної війни, соціально-психологічна зброя, технічна зброяАнотація
Дана стаття є філософським дослідженням проблеми сучасної інформаційної війни. Її основною метою є визначення сутності та основних рис інформаційної війни, яка характерна для сучасної України. У ній наводиться наукове обґрунтування поняття інформаційної війни, виділяються її основні механізми. Розглядається особливість застосування соціально-психологічного та технічного типу зброї в ході інформаційної війни. Висвітлюються основні філософські, соціологічні, політологічні та психологічні концепції, присвячені проблематиці інформації, інформаційного суспільства та безпосередньо інформаційної війни. Окремо підкреслюється важливість концепції «оборонної та наступальної інформаційної війни» Д.Денінг, концепції «ієрархії та мережі» Дж. Аркіли та теорії «привратників» К. Левіна. Доводиться, що особливої актуальності в якості об’єкту наукового дослідження феномен інформаційної війни набув наприкінці ХХ століття. Робиться наголос на тих теоріях та концепціях, які, на думку автора, є найбільш прийнятними для аналізу сучасної інформаційної війни. Пояснюються аспекти, в яких інші наукові теорії можна вважати частково застарілими. Аналізується, яким чином за допомогою розглянутих теорій та концепцій можна пояснити невдачі української держави в інформаційній війні з Російською федерацією. На основі висвітлених теорій та концепцій автор пропонує п’ять основних рис інформаційної війни: ефект «сніжного кому», миттєве розгортання, перманентність, наявність «точки відліку», наявність «точок опору». Підкреслюється особливість сучасної інформаційної війни між Україною та Росією, пропонується декілька ефективних механізмів, які б сприяли нормалізації ситуації в галузі інформаційної безпеки України.Посилання
Bzhezins'kij, Z. (1986) Plan igry : geostrateg. struktura vedenija bor'by mezhdu SShA i SSSR. Moskva : Progress.
Druker, P. Za fasadom informacionnoj revoljucii. The Atlantic Monthly, nojabr', 1994. Centr gumanitarnyh tehnologij. 2006.12.10. Access mode : http://gtmarket.ru/laboratory/expertize/4975
Ivanov, O. V. (2004) Informacionnaja sostavljajushhaja sovremennyh vojn. Sociologija sovremennyh vojn : Materialy nauchnogo seminara (Pod redakciej P. A. Cygankova, I. P. Rjazanceva). Moskva : Al'fa–M, 1, 76–82.
Inozemcev, V. (2000) Sovremennoe postindustrial'noe obshhestvo : priroda, protivorechija, perspektivy. Moskva : Logos.
Kastel's, M. (2000) Informacionnaja jepoha : jekonomika, obshhestvo i kul'tura. Moskva : GU VShJe.
Kochetkov, V. V. (2000) Sociologija mezhkul'turnyh razlichij. Moskva : Socium.
Lassvell, G. (2006) Jazyk vlasti. Politicheskaja lingvistika, 20, 478.
Levin, K. (2000) Razreshenie social'nyh konfliktov. Sankt-Peterburg : Rech'.
Makljujen, M. (2005) The Gutenberg Galaxy : The Making of Typographic Man. Moskva : Akademicheskij proekt.
Toffler, Je. (2004) Powershift : Knowledge, Wealth and Violence at the Edge of the 21st Century 1990, Moskva : AST.
Shekli, R. Cytaty ta aforyzmy [Jelektronnyj resurs]. Access mode : www.inpearls.ru/author/7182
Jonathan, B. Stein (1984) From H-bomb to star wars : the politics of strategic decision making. N-Y. : Lexington Books.
Safrancki, R. (1995) Theory of Information Warfare. W. : Published Airpower Journal.
Denning, D. E. (1999). Information warfare and security. New York : ACM Press.
David F. Ronfekdt, John Arquilla, Graham E.Fuller, Melissa Fuller. (1998) The Zapatista «Social Netwar» in Mexico. Access mode : www.rand.org/publications/MR/MR994/.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Вісник Національного технічного університету України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (Публічної Ліцензії Creative Commons "Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна"), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).