СТРУКТУРАЛІСТСЬКА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ЛЮДИНИ ЯК ТЕКСТУ
Ключові слова:
людина, буття, текст, дискурс, текстовий аналіз, кодАнотація
Структуралістське тлумачення людини як тексту відбиває новий принцип розуміння природи людини та складає новий структуралістський світогляд, який стверджує себе в якості ще одного способу методологічної рефлексії вчення про людину.
Ю. Кристєва сформулювала концепцію гено- і фено-тексту. Гено-текстом вона називає систему змістів і значень, засвоєну індивідом на ранніх стадіях розвитку, фено-тексти – це реальні тексти, окремі фрази та висловлювання, різні типи дискурсів.
Р. Барт розглядав текст як динамічний феномен, який знаходиться у постійному русі та розвитку і який належить дискурсу, що виходить за межі докси (побутової думки). У будь-якому тексті існує п’ять кодів, які організують його семіотичний простір. Р. Барт називає кодами асоціативні поля, надтекстову організацію значень, які нав’язують уявлення про певну структуру.
Творцем структурного психоаналізу є Ж. Лакан. Саме він сформулював нове розуміння особистості як споконвічно розщепленої, подвійної істоти, яка зазнає бажання внаслідок своєї символічної природи.
Нову модель аналізу в рамках постструктуралізму запропонував Ж. Дельоз. Він сформулював теорію шизоаналізу, яка полягає в запереченні ідеї зовнішнього впливу (вимушеної каузальності).
Психотерапія тільки починає опановувати структуралістську парадигму. Але з часом психотерапевтичний дискурс усе ж таки посяде своє місце в низці мовних практик, які доповнять зміст постмодерністських ідей.
Посилання
Barthes, R. (1983). Zero degree of page. Moscow: Nauka (In Russian).
Barthes, R. (1994). Selected works. Semiotics. Poetics. Moscow: Mysl' (In Russian).
Barthes, R. (1994). S/Z. Moscow: Mysl' (In Russian).
Goncharenko, K. S. (2012). "Nonsense", absurd and "non-sense" in the "theory of meaning" G. Deleuze. Naukovyi chasopys Natsionalnoho pedahohichnoho universytetu im. M.P. Drahomanova, 28(41), 254-262 (In Ukrainian).
Deleuze, G. and Guattari, F. (1996). Anti-Oedipus: Capitalism and schizophrenia. Kyiv: KARME-SІNTO (In Ukrainian).
Kalina, N.F. (1997). Basics of psychotherapy. Kyiv: Vakler (In Russian).
Foucault, M. (1996). The will to truth. Moscow: Mysl' (In Russian).
Foucault, M. (1994). The order of things: An archaeology of the human sciences. Moscow: Mysl' (In Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Вісник Національного технічного університету України "КПІ". Філософія. Психологія. Педагогіка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (Публічної Ліцензії Creative Commons "Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна"), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).